O Spółdzielni

Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa ZASTAL

Położenie

Osiedle Zastalowskie to strefa północnych osiedli mieszkalnictwa wielorodzinnego miasta Zielona Góra. To znajdujące się w zasobach naszej Spółdzielni – wytycza ulice Spawaczy, Technologów i Konstruktorów. Osiedle leży tuż przy Trasie Północnej – głównej drodze wylotowej miasta Zielona Góra. 

Okolica i jej atrakcje

Atrakcyjność naszej lokalizacji wzmacnia bliskie położenie kilku hipermarketów, dyskontów spożywczych i galerii handlowych. W obrębie samego osiedla znajdziemy wiele małych sklepików i punktów usługowych. Większość mieści się w lokalach użytkowych w budynku przy ulicy Spawaczy. Właściciele oferują miedzy innymi usługi dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, krawieckie. Tuż przy osiedlu znajdują się dwa duże sklepy: od strony wschodniej osiedla to duży dyskont spożywczy wraz z galerią handlową, a od strony zachodniej supermarket z punktami handlowymi, bankiem i placówką pocztową. 

Osiedle bardzo sprzyja swoim położeniem młodym mieszkańcom i rodzinom z dziećmi. Działający w sercu osiedla Zespół Edukacyjny nr 9 (przedszkole i szkoła podstawa) to ogromna baza szkolna dla dzieci z całego osiedla i okolic. Rekreację i odpoczynek zapewnia wybudowane nieopodal Centrum Rekreacyjno – Sportowe z nowoczesnym basenem, strefą spa i klubem fitness. A do wypoczynku na świeżym powietrzu zachęca, oblegany w okresie wiosenno – letnim, teren Doliny Gęśnika – zrewitalizowany obszar zieleni, wzdłuż miejskiego cieku wodnego. Teren zagospodarowany z myślą o dzieciach i dorosłych ma być wciąż rozbudowywany o kolejne atrakcje. Tuż przy osiedlowym parku znajduje kościół rzymsko – katolicki, który gromadzi wiernych północnej części miasta. 

Bliskie położenie od centrum miasta i bardzo dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej to kolejny plus życia w tej dzielnicy.  

Zasoby Spółdzielni

Nasza Spółdzielnia posiada w swoich zasobach 24 budynki mieszkalne, w tym 23 to nieruchomości położone w granicach osiedla Zastalowskiego oraz 1 budynek wysoki położony w północnej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie. Wszystkie nieruchomości to budynki wielorodzinne, wybudowane w części w technologii uprzemysłowionej „wielkiej płyty” a w części w technologii murowanej. Poza zabudową mieszkalną, na terenie osiedla znajdują się również wolnostojące segmenty, które mieszczą łącznie 74 garaże. 

Do majątku Spółdzielni należy część infrastruktury drogowej osiedla, altany śmietnikowe, place zabaw, skwery i pasy zieleni wokół nieruchomości oraz inne małe elementy architektury. O stan wszystkich elementów krajobrazu w większości Spółdzielnia dba samodzielnie. 

Historia Spółdzielni

Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa ZASTAL została powołana na Zebraniu Założycielskim w listopadzie 1983 roku. Pierwotnie przedmiotem działalności Spółdzielni było wybudowanie systemem gospodarczym 16 domów wielorodzinnych o 550 mieszkaniach i powierzchni użytkowej 32.500 m2 oraz przydzielenie powstałych mieszkań członkom Spółdzielni na zasadach lokatorskiego lub własnościowego prawa do lokalu.  Nazwa osiedla jak i ulic na nim, związana jest z firmą Zaodrzańskie Zakłady Przemysłu Metalowego „Zastal” (producenta taboru kolejowego) i zawodami, które wykonywano na jej terenie, stąd ulice takie jak: Spawaczy, Konstruktorów, Technologów.  

Poniżej zamieszczono opis początków osiedla Zastalowskiego w suplemencie do monografii „ZASTAL. 1985 – 1995” wydanej przez ZASTAL SA. 

Jak do nas trafić

dane kontaktowe

Zakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa ZASTAL

ul. Konstruktorów 28/2

65-119 Zielona Góra

68 3203 203

poczta@zsmzastal.pl